Więcej na:

O festiwaluGdybym mógł, chodziłbym do teatru codziennie. Gdybym mogła jeszcze raz to zobaczyć, na pewno bym tu wróciła. Każdemu z nas zdarzyło się tak pomyśleć. A gdy przeszkodą jest nie tylko brak czasu albo niewygodny dojazd?

Nie pozwólmy, żeby doświadczenie uczestnictwa w kulturze było jednorazowe i tylko dla wybranych. Wykorzystajmy trzeci Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier do zmiany na więcej. Więcej kultury.

Na razie udało nam się pokonać przestrzeń – w organizowanym po raz trzeci Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier bierze udział pięćdziesiąt instytucji nie tylko z Warszawy, ale i z innych miast Polski. Muzea, teatry, domy kultury i inne organizacje przygotowują specjalne wydarzenia lub dostosowują swój aktualny repertuar do potrzeb osób mających ograniczony dostęp do kultury. Teraz chcemy razem pokonać czas i sprawić, aby organizowany raz do roku tydzień zamienił się w codzienność. Mamy gotowe narzędzia i wiemy jak to robić: audiodeskrypcja i tyflografika dla osób niewidomych i niedowidzących; tłumaczenia na język migowy, napisy i pętla indukcyjna dla osób niesłyszących i niedosłyszących; ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Weź udział w organizowanych przez nas wydarzeniach i przekonaj się, że kultury bez barier może być więcej.

Korzeniami WTKBB sięga wydarzeń, które od 2008 roku dzieją się w Warszawie za sprawą Fundacji Kultury Bez Barier i które zostały zainicjowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący). To dla nich zaczęto tworzyć audiodeskrypcje i napisy dodawane do każdego przedsięwzięcia opatrzonego logiem „Poza Ciszą i Ciemnością”.

Cieszy nas fakt, że z roku na rok z bogatej oferty WTKBB korzysta coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami. To dla nich  staramy się uczynić kulturę dostępną, to oni są dla nas motywacją w działaniu. Po jednym ze spektakli, do którego przygotowaliśmy audiodeskrypcję usłyszeliśmy „Oby dalej i WIĘCEJ”. Te słowa stały się niejako naszym mottem, czymś co nas popycha do przodu, nie pozwala si ę poddawać, nawet gdy lekko nie jest. Hasło tegorocznego festiwalu również wpisuje się w to myślenie. Mamy więc nadzieję, że 3. WTKBB nie będzie sukcesem tylko ze względu na różnorodną i ciekawą ofertę oraz pozytywne zaangażowanie instytucji kultury, ale przede wszystkim dlatego, że WIĘCEJ odbiorców z niepełnosprawnością i pełnosprawnych skorzysta z tej oferty i pojawi się na festiwalowych wydarzeniach. 

Anna Żórawska, prezes zarządu Fundacji Kultury Bez Barier

 

Trzeci Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier organizowany jest przez Fundację Kultury Bez Barier i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerem festiwalu jest Bemowskie Centrum Kultury, a tegorocznym koordynatorem – TR Warszawa.ORGANIZATORZY


  • Miasto Stołeczne Warszawa
  • Fundacja Kultury Bez Barier
  • TR
  • art.bem